Talven pimeys on vaihtunut kevään auringoksi ja kuten veneprojekteissa on tapana käydä, loppumetreillä alkaa tulla kiire. Kuitutyöt saatiin päätökseen ja sen jälkeen alkoivat hiontahommat. Vaikka olimme tehneet laminoinnit huolellisesti, pinta vaatii yllättävän määrän kittiä.
Ensin tasoitimme katon ja sivuseinät Wurthin polyesteripakkelilla. Viidennen hiontakierroksen jälkeen lopputulos tyydytti.
Olimme ottaneet veneen rungosta värikartan avulla mahdollisimman tarkan värisävyn, jonka perusteella pintamaali sekoitettiin. Ensimmäiset kaksi kerrosta Teknoplast-epoksimaalia levitimme telalla saadaksemme maalikerrokseen riittävästi paksuutta ja hiottavuutta. Viimeiset kaksi pintakerrosta kaksikomponenttista Teknodur-polyuretaanimaalia vedettiin ruiskulla.
Lopputulos ei tietenkään vastaa muotista tulevaa gelcoat-pintaa, mutta jälki oli työmenetelmään nähden varsin hyvää.
Lue koko artikkeli
TILAA KIPPARI-LEHTI
Tämä artikkeli on julkaistu alun perin Vene-lehdessä.