Tilaa
Artikkelit

Itäiselle Suomenlahdelle uusia vierassatamia

Porvooseen ja Sipooseen itäisellä Suomenlahdella on lähivuosina luvassa täysin uudet vierassatamat.

22.04.2025

TekstiAri Inkinen

KuvatPuroplan Oy

Uuden vierassataman suunnittelu Porvooseen on pyörähtänyt käyntiin. Samalla pari vuotta kestänyt taistelu Wileniuksen telakan kohtalosta on päättynyt.

Kiista alkoi kaupungin julkaisemasta tarjouskilpailusta uuden vierassataman rakentamiseksi joen länsirannalle Kokonniemen läheisyyteen. Kilpailuun tuli kaksi tarjousta, porvoolaista puuvenekulttuuria korostaneen Wileniuksen telakkayhdistys ry:n ja kaupallisesti toimivan Telakka Porvoo -ryhmän. Näistä voittajaksi valikoitui Telakka Porvoo. Kaupunki perusteli ratkaisua sillä, että satavuotiaan ja suojellun telakan säilyttämiseen keskittynyt telakkayhdistyksen ehdotus ei sisältänyt kilpailutuksen lähtökohtaa eli vierassatamaa.

Oikaisuvaatimukseen ja hallinto-oikeuden tammikuiseen päätökseen kulminoitunut kiista Porvoon keskustassa sijaitsevan telakan kohtalosta on puhuttanut kaupunkilaisia, mutta nyt telakkayhdistys on ilmoittanut, ettei hae hallinto-oikeuden päätökseen muutosta.

Telakka Porvoo on äskettäin ilmoittanut vierassataman yksityiskohtaisen suunnittelutyön alkavan välittömästi. Satama on tarkoitus ottaa käyttöön kesäksi 2027, samaan aikaan kun läheisyyteen avataan uusi Citymarket.

Satamaan on suunnitteilla paikat 130 veneelle. Satamassa otetaan käyttöön reaaliaikainen varausjärjestelmä sekä parkkihalleista tuttu valo-opastus. Sataman palveluihin tulevat kuulumaan saunat ja suihkut, sekä pienenä ekstrana porealtaita.

Yrittäjä Toni Oksasen mukaan pelkkä vierassatama ei ole taloudellisesti kannattava, joten sen yhteyteen on tulossa myös ympärivuotista toimintaa, muun muassa ravintola terasseineen.

Entä sitten Wileniuksen telakan punamultaiset suulit? Ne jäävät paikalleen ja niihin halutaan tuoda tapahtumia. Niiden länsipuolelle on tarkoitus rakentaa liike- ja asuinrakennus.

Myös Sipoon kunta on päättänyt aloittaa välittömästi uuden vierassataman suunnittelun edellisen jäätyä Helsingin puolelle Karhusaareen. Ensimmäisessä vaiheessa kartoitetaan paras sijainti vierassatamalle joko nykyisten kotisatamien yhteyteen tai kokonaan uuteen paikkaan. Sen jälkeen alkaa sataman suunnittelu. Sipoossa on jo pitkään tuskailtu vierailevien veneilijöiden palvelujen puutetta.

Itäisen Suomenlahden kaupunkisatamat Porvoosta itään:

  1. Loviisan laivasillalle ilmeen antavat punaiset suola-aitat. Niissä toimii muun muassa Loviisan Merenkulkumuseo, sekä kesäisin kahviloita, puoteja ja taidenäyttelyitä.
  2. Kotkan kesän toimintakeskus on Sapokan satama, jossa on 58 vieraspaikkaa. Sataman välittömässä läheisyydessä ovat muun muassa Sapokan vesipuisto ja Maretarium.
  3. Haminan vierassatama Rampsi tarjoaa 55 venepaikkaa kolmessa laiturissa. Rampsinkarin jälkeen veneilijä tulee Tullimakasiinin rantaan, jossa sijaitsevat monipuoliset palvelut.

 

Lue myös nämä

X