Itämerta juhlitaan jo tutusti elokuun viimeisenä torstaina, 27.8.2026. Haluisitko tietää miltä näyttää merentutkimusaluksessa? Lähtisitkö Itämeri-aiheiseen näyttelyyn? Tai haluaisitko nauttia herkullisen Itämeri-lounaan?
Itämeripäivää vietetään Helsingissä Kansalaistorilla, Musiikkitalolla, Oodissa ja Finlandia-talolla.
Helsingin keskustassa järjestettävä Itämeri-karnevaalikulkue kerää yli 800 lasta ja nuorta juhlistamaan kotimertamme ja tarjoaa väylän vaikuttaa.
Maksuton Itämerifest kutsuu viettämään kesäpäivää musiikin, makuelämysten, työpajojen, pelien ja Itämeri-aiheisen tiedon parissa. Päivä alkaa iloisella karnevaalikulkueella ja jatkuu lapsille suunnatulla ohjelmalla – musiikkiteatterituokioilla ja lasten diskoilla. Illalla nautitaan rennosta after work -tunnelmasta ja livemusiikista jazzin ja folkrockin tahdissa. Päivän päättää Itämeri-aiheinen pubivisa.
Kansalaistorin 15 teematelttaa tarjoavat elämyksellisen matkan Itämeren luonnon, kulttuurin, tutkimuksen ja suojelun pariin. Teltat tarjoavat uusia oivalluksia sekä lapsille että aikuisille.
World Unseen – Merten tarinat -näyttely
Oulu, Pori, Turku, Helsinki, Hanko
World Unseen – Merten tarinat -näyttely kutsuu sukeltamaan vedenalaiseen luontoon Meeri Koutaniemen ja Pekka Tuurin johdolla.
Palkittujen valokuvaajien vangitsemat hetket vievät matkalle maailman valtamerien syvyyksiin ja Itämeren herkkään ympäristöön. Kuvissa pääosassa ovat merten avainlajit, kuten korallit ja meriajokkaat. Nämä kauniit elinympäristöt ylläpitävät kokonaisia ekosysteemejä ja tarjoavat elinpaikan muille lajeille.