Mistä johtuu, että merellä sakeat sumut voivat keväällä nousta nopeasti, mutta järvillä niitä ei näy?
Kevät on sumujen kulta-aikaa merialueilla ja rannikoilla. Tämä johtuu meren ja mantereen välisistä lämpötilaeroista ja erilaisten ilmamassojen sekoittumisesta. Lämpimän ja kostean ilman virtaaminen kylmän meren ylle laukaisee advektio- eli sekoitussumun.
Kevätsumujen syntymiseen tarvitaan lämpimältä mantereelta kylmän meren päälle virtaava ilma. Kun kevätkesän ensimmäiset helteet pyrkivät Baltiasta kohti Suomea, syntyy Suomenlahdelle lähes takuuvarmasti sumupatja. Etelävirtausten mukana tämä sumu voi levitä kauas sisämaahan. Tällainen tilanne koettiin esimerkiksi 18.4.2025, kun Tallinnassa paistoi ja oli 25 astetta, Helsingissä oli sumuista ja 12 astetta.
Sumu syntyy meren yllä, kun lämmin ilma viilenee kylmän meren yläpuolella. Ilmassa oleva kosteus tiivistyy ja muodostuu sumupisaroita. Sakeat sumut voivat pudottaa tihkusadettakin. Järvialueet ovat pienempiä, niinpä sumutkin ovat paikallisempia.
Sumuja voi seurata satelliittikuvista eri sääpalveluista. Satelliittikuvia löytyy Windyn, FMI:n ja Forecan sääpalveluista. Windy tarjoaa myös sumuennusteita.