Tilaa
Artikkelit

Korjaa ja kunnosta: Hard Dodger, osa 2 – Käytännöllisyys ennen estetiikkaa

Bavaria 36 sprayhood päätettiin korvata kovalla katoksella. Jutun ensimmäisessä osassa kerroimme suunnittelusta, rakennusprosessista ja kuitutöistä. Nyt hard dodgeria viimeistellään ja lopuksi se asennetaan veneen kannelle.

31.12.2024

Tekstija kuvat Matti-Pekka Falck

Talven pimeys on vaihtunut kevään auringoksi ja kuten veneprojekteissa on tapana käydä, loppumetreillä alkaa tulla kiire. Kuitutyöt saatiin päätökseen ja sen jälkeen alkoivat hiontahommat. Vaikka olimme tehneet laminoinnit huolellisesti, pinta vaatii yllättävän määrän kittiä.

Ensin tasoitimme katon ja sivuseinät Wurthin polyesteripakkelilla. Viidennen hiontakierroksen jälkeen lopputulos tyydytti.

Olimme ottaneet veneen rungosta värikartan avulla mahdollisimman tarkan värisävyn, jonka perusteella pintamaali sekoitettiin. Ensimmäiset kaksi kerrosta Teknoplast-epoksimaalia levitimme telalla saadaksemme maalikerrokseen riittävästi paksuutta ja hiottavuutta. Viimeiset kaksi pintakerrosta kaksikomponenttista Teknodur-polyuretaanimaalia vedettiin ruiskulla.

Lopputulos ei tietenkään vastaa muotista tulevaa gelcoat-pintaa, mutta jälki oli työmenetelmään nähden varsin hyvää.

Lue koko artikkeli

TILAA KIPPARI-LEHTI

Katso tarjous Kirjaudu

Tämä artikkeli on julkaistu alun perin Vene-lehdessä.

Lue myös nämä

X