Tilaa
Artikkelit

Naantalin venemessut avaa veneilykauden toukokuussa

07.05.2026

Tekstikipparin toimitus

Naantalin venemessut järjestetään Suomen merkittävimmän veneilyalueen keskuksessa, Naantalin Vanhankaupungin idyllisessä vierasvenesatamassa. Tapahtuma kokoaa yhteen venealan yrityksiä, veneilijöitä ja saaristosta kiinnostuneita kävijöitä avaamaan uuden veneilykauden Saaristomerellä.

Messujen suurimmat veneet ovat kotimaiset Sargo 36, Quarken 35 Cabin ja Targa 32. Esillä on myös käytettyjä veneitä, niistä suurimpana 15-metrinen Fairline Phantom sekä saman mittainen Åbo Båtvarfin historiallinen salonkivene. Suurin osa näyttelyveneistä on kuitenkin suomalaisten suosimia monikäyttöisiä perämoottoriveneitä ja saariston yhteysvenekäyttöön soveltuvia ohjaushyttiveneitä. 

Ensimmäistä kertaa uivassa venenäyttelyssä ovat nähtävänä uusi vauhdikas retkipursi Beneteau First 30, täysalumiininen yhteysveneeksi hyvin sopiva ohjaushyttivene MS Boat 7 Silent, Delphia D10 Sedan -matkavene, Max 108 Pro -alumiinikatamaraani ja suorituskykyinen RIB Highfield Sport 520. Uutuusmalleja on esillä myös AMT:n, Busterin, Norkappin, Sea-Rayn, Silverin ja Terhin mallistoista. 

Naantalin venemessut aukeavat perjantaina 22.5.2026 kello 13 ja messut jatkuvat aina sunnuntai-iltaan kello 17 saakka. Avajaistilaisuus järjestetään perjantaina kello 16, jolloin messuyleisön toivottaa tervetulleeksi tapahtuman suojelija, kansanedustaja Pauli Aalto-Setälä. 

Lue myös nämä

X