Garmin Livescope Plus GLS10 ja LVS34 (anturi)
Humminbird Mega Live Imaging 2
Lowrance Active Target 2
Live-luotauksen suurimmat erot tavalliseen kaikuluotaukseen ovat koko kuvaruudun päivittyminen kerralla ja luotaussuunnan vaihdettavuus anturia kääntämällä. Perinteisessä luotauksessa suurin osa kuvasta on historiatietoa.
Vain aivan näytön reunassa oleva kapea alue on uunituoretta tietoa. Live-luotauksessa asia on kokonaan toisin. Koko näyttö päivittyy kerralla. Käytännössä näytöllä voi seurata yksittäisen kohteen, kalaparven tai kalastajan vieheen liikettä niin kauan, kun se on anturin keilassa.
Kolme näkymää

Live-luotainten antureissa on ulkoisestikin paljon yhtäläisyyksiä. Vasemmalta Lowrance, Hummingbird ja Garmin.
Suurimmassa osassa live-luotaimia on kolme näkymää. Valmistajat ovat antaneet näkymille omia nimiään. Eteenpäin-näkymä on kalastajien ylivoimaisesti eniten käyttämä. Käytännössä siinä kuvakulma ulottuu veneen alta valitun mitan eteenpäin kattaen alueen pinnasta pohjaan.
Yleensä käytetty etukantama on noin 25–35 metriä, mutta laitteet pystyvät erottamaan isot kohteet vieläkin kauempaa.
Anturia kallistamalla päästään alas-näkymään, jossa vene on keskikohdalla ruutua ja luodattu alue on noin 135 asteen luokkaa. Tämä näkymä ei näytä veden pintakerrosta.
Kolmanteen näkymään päästään kääntämällä pystyasennossa oleva anturi lähes vaakatasoon. Tässäkin näkymässä vene on keskipisteenä, mutta vaakatasossa oleva kaikuviuhka osoittaa loivasti alaviistoon.
Markkinoillamme on tällä hetkellä kolme harrastelijoille live-luotaimia valmistavaa merkkiä, jotka kaikki olivat edustettuina vertailussa. Kaikissa laitteissa on samat kolme näkymää, jotka saadaan hyvin samantapaisia antureita kääntämällä.
Lue testin tulokset Kipparista 2/2026.
Katso videolta kuinka livekaiut toimivat käytännössä.
