Tilaa
Testit

Käytettyä ajamassa: Bella 551 HT – Retkeilyyn sopiva kansanveneen perillinen

Suomalaisten HT-veneiden kulta-aika oli 70- ja 80-luvuilla. Veneiden varustelu oli vaatimatonta, mutta niillä tehtiin pidempiäkin retkiä.

27.03.2026

TekstiJuha Nieminen

KuvatTomi tähti

Kenelle: Edullista yleis- ja retkiveneen yhdistelmää etsivälle, joka veneilee järvillä tai suojaisemmilla vesillä. Sopii myös ensivenettä hankkivalle.

HT-vene eli ovettomalla keulahytillä varustettu kovakattoinen venetyyppi on kuulunut lähes jokaisen pohjoismaisen venevalmistajan mallistoon. Kotimaisista veistämöistä muun muassa Flipper ja Bella olivat HT-veneiden myyntitilastojen kärjessä eri kokoisilla malleillaan. Bellan suurin myyntimenestys oli 530 HT, jota valmistettiin yli 1 500 kappaletta. Se tarvitsi kuitenkin seuraajan, ja näin syntyi 551 HT.

551 HT:n kyytiin pääsee helposti keulan kautta, kiitos järkevästi toteutettujen, keulasta hytin takareunaan asti jatkuvien kaiteiden. Veneessä on reilun kokoiset alumiiniset kiinnityslenkit laitasuojille, joten niiden köydet eivät ole sivukansilla kulkijan tiellä.

Lue koko artikkeli

TILAA KIPPARI-LEHTI

Katso tarjous Kirjaudu

Lue myös nämä

X