Tilaa
Artikkelit

Max-veneet pelastuslaitokselle ja Rajalle

06.10.2026

TekstiJouko Saarinen

KuvatValmistaja

Raumalainen alumiinisia katamaraaniveneitä valmistava MAX on sopinut toimittavansa Varsinais-Suomen pelastuslaitokselle kaksi MAX 108 -alusta. Sopimuksessa on lisäksi optio myöhemmin 1–2 alukselle.

Veneet toimitetaan vuodenvaihteessa 2026–2027. Palo- ja pelastus sekä öljyntorjuntakäyttöön soveltuvat nopeat alukset varustetaan kahdella Yamahan XTO 450 -moottorilla.

Alusten päätehtävinä ovat tiedustelu, sammutus, pelastus ja etsintä. Lisäksi aluksilla on kyvykkyys mm. ensi­vaiheen öljyntorjuntatehtävissä toimimiseen.

MAX kertoi loppukesästä myös toimittavansa kaksi Max 68 -mallista alusta Rajavartiolaitoksen käyttöön.

Vaikka nyt sovitut kaupat vahvistavat valmistajan asemaa viranomaisalusten toimittajana, on koko mallisto pienimmästä viisimetrisestä 48-mallista suurimpaan, 11-metriseen 108-malliin suunnattu myös siviilikäyttöön.

Kipparin testeissä MAX-veneiden aallokko-ominaisuudet on mainittu kokoluokkansa parhaimmistoon. Kiitosta on saanut myös matala äänitaso sekä korkea viimeistelyaste.

Lisätiedot: MAXveneet

Lue myös nämä

X