Kenelle: Perheille, pariskunnille tai kaveruksille, jotka etsivät järkihintaista perusvenettä päiväretkille ja yhteyskäyttöön.
Uudella venemerkillä on aina sama haaste: kuinka erottua massasta olematta liian outo. Suomalaisethan ovat merkkiuskollista ja konservatiivista venekansaa, jolla on sisäänrakennettu ennakkoluulo tuntemattomiin tulokkaisiin. Etenkin, kun puhutaan suosikkiluokan perusveneistä.
Cremon uutuusmallit edustavat kirkkaasti tätä joukkoa. Sekä pienempi 488 BR että vajaan metrin pidempi 558 BR ovat yleisilmeeltään helposti lähestyttäviä tuplapulpettiveneitä.
Mutta merkki kyljissä herättää kysymyksiä. Moni ei ehkä tiedä, että Cremo-nimeen kiteytyy monta vuosikymmentä ruotsalaista venehistoriaa. Valmistaja edeltäjineen tuli jo 1960- ja 70-luvuilla tunnetuksi Crescent ja Monark -brändeillä, joita kumpaakin tuotiin aikanaan Suomeen.
Lue koko artikkeli
TILAA KIPPARI-LEHTI