Tilaa
Artikkelit

Faster 515

23.11.2006

TekstiVenelehti

faster515
Uuden Fasterin futuristinen ohjauspulpetti ja sen kaareva tuulilasi tarjoavat kuskille poikkeuksellisen hyvän suojan ajoviimalta.

515:n erikoisuus on juuri sen futuristinen ohjauspulpetti, joka kääntää katseet mihin tahansa satamaan veneellä sitten kurvaakin. Pulpetin voimakkaasti taivutettu kupumainen tuulilasi on syntynyt veneverstaan ulkopuolisen desingavun voimin.

Toinen 515:n poikkeava ominaisuus on sisätilojen muunneltavuus. Veneen keskelle kohtalaisen eteen sijoitettu ohjauspulpetti pysyy paikallaan, mutta perän voi kukin veneilijä muokata omien tarpeidensa mukaan.

Uuden Fasterin konetehosuositus on 50–90 hevosvoimaa. Testiveneen perään oli asennettu Evinruden 75-hevosvoimainen uuden teknologian kaksitahti-E-Tec, joka kulki mittauksissa kahden hengen kuormalla täydellä kaasulla (5 200 rpm) tasan 32 solmua. Yleisesti ottaen kokonaisuus on kiitettävän tasapainoinen, ja veneen voimanlähteeksi voi tältä istumalta suositella juuri 75-hevosvoimaista konetta. Faster ja Evinrude on kohtalaisen taloudellinen yhdistelmä. Paras matkavauhti on noin 26 solmua (4 000 rpm), jolloin polttoainetta kuluu 0,69 litraa meripeninkulman matkalla.

Tekniset tiedot

Pituus 5,15 m
Leveys 2,05 m
Paino 490 kg
CE-luokitus C
Konesuositus 50–90 hv
Hinta 11 290 e
Valmistaja Juha Snell Oy
Tuusula, Kellokoski
puh. (02) 2797 1200
www. juhasnell.fi
Myynti Jälleenmyyjät kautta maan

Teksti ja kuva: Heikki Juuri-Oja

Tiivistelmä Vene-lehden 11/2006 jutusta

Tämä artikkeli on julkaistu alun perin Vene-lehdessä.

Lue myös nämä

X