Joni Mäki-Petäys, Krista Leivo ja Artella 22 ”Casabella”
Viisi vuotta sitten Joni Mäki-Petäys löysi samana kesänä ensin sopivan veneen ja sitten siihen matkaseuraa.
”Muutaman kuukauden erolla”, Joni myhäilee Artellan kannella ja Krista Leivon vierellä. Krista huomauttaa, että ihastumisen kohde oli sentään Joni.
”Vene oli sitten bonusta.”
Joka kesä siitä lähtien pariskunta on tehnyt ainakin yhden pitkän venereissun. Sellaiselta he ovat nyt palaamassa. Loman onnistumisesta kertoo epävarmuus ajan kulumisesta.
”Ollaanko kolme viikkoa oltu”, pohtii Joni.
”Neljäs taitaa olla jo menossa”, arvelee Krista.
Vaikka vene ei suuren suuri ole, kavereita on mahtunut kyläilemään. Yksittäinen kävijä majoitettiin keulakajuuttaan, pariskuntana vierailleet yöpyivät teltassa.
Fillarit kannella kiinnittävät huomion. Niiden vakiopaikka tosin on katolla, etupyörät irrotettuina ja kyljelleen sidottuina. Vähän konstikasta, mutta askartelu maksaa vaivansa helppona liikkumisena kohteissa. Suuremmissa saarissa tietenkin, mutta kaupungeissa ne vasta käteviä ovatkin, Krista Leivo vakuuttaa.
Artella 22
Vuosimalli: 1982
Valmistusmateriaali: Lujitemuovi
Pituus: 6,75 m, leveys: 2,50 m, paino: 1 350 kg
Moottori: Volvo penta MD7A, 13 hv
Valmistaja: Artekno Oy, Suorama
Kotisatama: Puotila, Helsinki
