Tilaa
Testit

Vertailu: Katso videolta miten öljy ja punaviini imeytyvät veneen kansimateriaaleihin

Kestääkö synteettinen kansi UV- ja mekaanista rasitusta, miten helppo se on puhdistaa ja tyydyttääkö se jalan ja esteettisen tarkastelun alla? Vertasimme neljää erilaista keinomateriaalia aitoon tiikkiin rankkoja rasituksia kaihtamatta.

10.09.2025

TekstiArja Kangasniemi

KuvatMarkus Pentikäinen, Arja Kangasniemi, HAMK Tech

Synteettiset kansimateriaalit

  • Biltema
  • Flexiteek
  • Isoteak
  • Smartdeck
  • Verrokki: Bilteman aito tiikki

 

Veneiden kansissa ovat yleistyneet synteettiset materiaalit. Valmistajien mukaan ne kestävät hyvin säätä ja kulutusta, eivät ime tai läpäise vettä ja ovat tiikkiä helpompia asentaa ja hoitaa. Materiaaleina niissä käytetään PVC:tä (polyvinyylikloridi), EVA:aa (etyylivinyyliasetaatti) tai sekoitemateriaaleja.

Halusimme testiin Suomessa myytäviä ja asennettavia tuotteita, mutta toive ei täysin toteutunut. LineDeckia (EVA-kumi) ja Marinedeck-korkkia, joka on tiikkiä eettisempi luonnonmateriaali, ei haluttu antaa tai myydä testattavaksi. Topdek 2 G:tä ei saatu vertailuun rajatun tuotantomäärän takia.

Muista vaihtoehdoista valitsimme synteettiset Bilteman ja Smartdeckin softdeck-tuotteet sekä Flexiteekin ja Isoteakin PVC-materiaalit. Niitä verrattiin aitoon, laadukkaalta vaikuttavaan Bilteman tiikkiin.

Flexiteekia ja Smartdeckia asennetaan Suomessa kaikkiin veneisiin, Flexin voi myös asentaa itse. Isoteak ja Biltema ovat itseasennettavia. Flexi, Iso ja Smart leikataan tuotannossa valmiin sabluunan tai piirretyn mallin mukaan. Verkosta löytyy asennusvideoita. Smartissa ja Biltemassa on valmis liimapinta, muihin liima hankitaan erikseen. Bilteman ja Isoteakin tuotteissa peitettävän alueen mallinnus tehdään itse, Biltemassa ja halutessa Isossa myös maton leikkaus.

Vertailu painottui UV- ja muihin rasitustesteihin. Käsittely oli osittain rankkaa, jotta tuotteiden välisiä eroja saatiin näkyviin. Käytännössä materiaalit eivät välttämättä altistu näin koville koetuksille.

Lue testin tulokset Kipparista 9/2025

Katso videoilta miten viisi testimateriaalia likaantui ja puhdistui Kipparin käsittelyssä.

MUSTIKKA JA AITO TIIKKI

 

”Mustikkaiset lintujen jätökset eivät ole tervetulleita veneen kannelle. Kokeilimme, miten hyvin mustikka lähtee testimateriaaleista oltuaan pinnalla viisi minuuttia ja vuorokauden.

”Testitahrat pyyhittiin pinnalta, huuhdeltiin vedellä ja pestiin vedellä ja laimennetulla Tolulla. Vaikka mustikka oli tiikkipinnalla vain viisi minuuttia, se ei lähtenyt täysin näillä konsteilla.”

PUNAVIINI JA ISOTEAK

 

”Nesteitä valutettiin pinnoille teelusikallinen (5 ml) ja annettiin vaikuttaa viisi minuuttia tai vuorokausi ennen puhdistusta.

”Isoteakista punaviini ei lähtenyt kokonaan viiden minuutin vierailun jälkeenkään, vaan siitä jäi himmeä jälki. Onneksi testin kovia materiaaleja pystyi puhdistamaan myös hiomapaperilla.”

DIESELÖLJY JA FLEXITEEK

 

”Keinomateriaalien pinnalle nesteet jäivät kellumaan.”

”Testitahrat pyyhittiin pinnalta ennen pesua talouspaperilla. Dieseltahraa ei huomannut Flexiteekin pinnalta pesun ja kuivumisen jälkeen.”

JÄTEÖLJY JA SMARTDECK

 

”Öljy irtosi Smartdeckistä Tolulla ja harjalla pestessä hieman paremmin kuin muista tuotteista. Pesuvesi jäi helmeilemään Smartdeckin pinnalle eli neste ei imeytynyt siihen.”

”Jäteöljyn poistaminen oli vaikeaa kaikista tuotteista. Pesemällä öljy ei lähtenyt edes laimentamattomalla Fairylla, eikä pehmeää Smartdeckiä voinut puhdistaa hiomalla.”

 

 

Lue myös nämä

X