Halpakaupasta parinkympin hintaan ostetulla epäkeskohiomakoneella voi hyvinkin pärjätä kodin pikku puuhissa, mutta kun työstettävänä on kohde, joka edellyttää tehoa ja aikaa, vaaditaan välineet sen mukaan.
Lokakuun Kipparissa kerrotaan Bella 550 -veneen remontista, jossa keskeinen työ oli hionta. Ensin piti poistaa kovaa gelcoat-maalia, sen jälkeen hioa epätasaiseksi jäänyttä laminaattipintaa ja lopuksi tasoittaa topcoat-pinta kiillotusvalmiiksi.
Työ aloitettiin Boschin sinisellä epäkeskolla, välillä hiottiin Mirkan pienellä Deos-epäkeskolla, mutta kun aika kului eikä loppua näkynyt, oli siirryttävä järeämpiin välineisiin. Siinä vaiheessa käyttöön saatiin Mirka Deros RS 600 -hiomakone.
Mirka Deros RS on suunniteltu ennen kaikkea kovien pintojen hiontaan – betonille, metallille, kovalle maalille. Epäilemättä se hioo myös puuta ja muita pehmeämpiä pintoja, mutta niiden hiomista emme tässä yhteydessä kokeilleet.
Deros RS on ei-ammattimaiseen käyttöön suhteellisen painava, 1,8 kiloa, mutta matalan rakenteen ja hyvän ergonomian ansiosta pitempikin rupeama sujuu kohtuullisella rasituksella. Jos työ kuitenkin edellyttää kovaa hiontapainetta, rasitus ymmärrettävästi kasvaa ja taukojen tarve lisääntyy. Liian kovan paineen laite kuitenkin ilmoittaa punaisella led-valolla.
Tasaisella hionnalla Deros RS on helppo hallittava ja se pysyy hyvin halutulla kohdalla lähtemättä vaeltamaan. Vaikka konetta ei pitäisi käyttää hieman kantillaan, monessa kohtaa se nopeuttaa esimerkiksi maalipinnan poistoa. Tällöin etenkin suuremmilla kierroksilla kone saattaa lähteä omille teilleen.
Deros RS:n tehokkuutta lisää 150 millimetrin laikka, jonka hiova pinta-ala on yleistä 120 millimetrin laikkaa noin puolet suurempi.
Pyörimisnopeus on yksi hiomisen tehokkuuteen vaikuttava tekijä. Deroksen harjattoman sähkömoottorin pyörimisnopeuden voi säätää välillä 700–2 500 kierrosta minuutissa. Nopeus valitaan +/–-painonapeilla ja ledivalot näyttävät pykälittäin valitun nopeuden. Deros soveltuu hitaan pyörimisnopeutensa ansiosta myös kiillotukseen.
Pöly on lähes jokaisen konehiojan riesa. Mirka Deros RS:ssä sitä torjutaan ensinnäkin tehokkaan, samaan tuoteperheeseen kuuluvan imurin avulla. Antimagneettinen imuri kerää hienonkin maalipölyn etenkin, kun käytetään Abranet-hiomaverkkoa.
Sen lisäksi Deros RS on varustettu hiomalaikan ympärille asetettavalla pölysuojuksella. Kauluri estää pölyä karkaamasta hiottavalta pinnalta ilmaan.
Mikään ei kuitenkaan estä käyttämästä melko kallista Mirka Dexos -imuria tavanomaisempaa pölynimuria. Lisävarustelistalta on saatavana poistoputken sovitepala eri kokoisiin imuriletkuihin.
Mikään hiomakone ei toimi ilman hiomapaperia, tässä tapauksessa ilman Abranet-hiomaverkkoa. Hiomakoneen laikan päälle asetettavaan alustatallaan tarralla kiinnitettävä verkko poistaa pölyn tehokkaasti hiottavalta pinnalta. Jopa niin tehokkaasti, että tilassa on mahdollista työskennellä ilman hengityssuojainta. Sitä ei kuitenkaan suositella.
Abranet on suunniteltu muun muassa maalien, komposiittien ja muiden hienojakoisten materiaalien hiontaan.
Mirka Deros RS on ammattitason hiomakone ja sen se maksaakin. Kuitenkin jo yksi suuri ja vaativa hiomaprojekti perustelee sen hankkimista. Erilaisia hiomapapereita ja -verkkoja on runsaasti eri tarkoituksiin. Mirka on kotimainen tuote, mikä sekin osaltaan puolustaa sen hankkimista.

Hionnan onnistumisen kannalta oleellisin osa on oikea hiomalaikka. Kuvassa ylhäältä P80 Abranet -hiomaverkko, autokorien viimeistelyyn tarkoitettu Mirka Iridium ja yleiskäyttöön kehitetty Mirka Galaxy.
Mirka Deros RS 600 EU -hiomakone
Hyvää
+ Hiomateho
+ Pölynpoisto
+ Ergonomia
Huonoa
– Paino
– Hinta
Mirka Deros RS 600 EU
Hinta: 695 €
Teho: 750 W
Kierrokset: 700–2 500 rpm
Tärinä: 1,6 m/s²
Laikan Ø: 150 mm
Paino: 1,8 kg
Melu: 61 dB
Valmistaja: Mirka Oy

