- Aquanautic V-Finder
- Plastimo Iris 50
- Ritchie Sport X-11Y
- Silva Ranger S
- Silva 70 UNE
- Suunto KB-20
Plotterien yleistyminen sekä mobiililaitteisiin saataville olevat navigointiohjelmat ovat syrjäyttäneet kompassin veneiden tärkeimpänä suunnistusvälineenä. Se ei ole edes pakollinen varuste lain edessä, vaan vain SPV:n seurojen katsastuksessa. Siinäkin varakompassia ja suuntimalaitetta vaaditaan vasta luokkiin 1–2 ja suositellaan 3-luokkaan.
Mutta sähköjen kadotessa tai satelliittien joutuessa häirinnän kohteeksi, kompassit tulevat saman tien tarpeellisiksi. Ohjailu tapahtuu kiinteällä laitteella, mutta on kaksi kohtaa, joissa käsikompassi on etevämpi.
Oma kurssi risteävään alukseen, erityisesti laivaan nähden, määritetään parilla keulasuuntimalla muutaman minuutin välein. Jos lukema ei muutu, ollaan törmäyskurssilla. Silloin muutetaan omaa suuntaa, nopeutta tai molempia.
Lue koko artikkeli
TILAA KIPPARI-LEHTI