Tilaa
Näyttelyt

Genovan venenäyttely 2025 – Muutoksen tuulia

19.11.2025

Tekstija kuvat ari inkinen

Genovan tämänvuotisen Salone Nautico -näyttelyn puitteet olivat entistä hienommat alueen infrastruktuurin vähitellen uudistuessa. Vanha pyöreä paviljonki on uudistettu ja ympäri näyttelyalueen kaivettu uusia kanavia.

Laitureissa kuitenkin nähtiin paljon tuttua, mutta toki myös jotakin uutta. Genovan näyttely valitettavasti kärsii hieman viikkoa aiemmin järjestetystä Cannesin venenäyttelystä, jossa käytännössä kaikki kauden uutuudet ovat jo olleet esillä. Genova onkin vähitellen muodostumassa italialaisten omaksi näyttelyksi.

Suomalaisveneistä paikalla olivat Aquador, Axopar ja Saxdor sekä hieman yllättäen Targa. Se on löytänyt välimerellistä asiakaskuntaa ennen kaikkea kalastuksen tiimoilta, ja veneitä on toimitettu muun muassa Kroatiaan.

Genovan näyttelyssä merkittävä osa moottoriveneistä on ribejä. Värit ja mallimerkinnät vaihtuvat, mutta veneet eivät juuri muutu. Koot vaihtelevat kahdeksasta viiteenkymmeneen jalkaan. Ribien kohdalla on parin viime vuoden aikana nähty suuri muutos. Hondan ja Suzukin uusien 350 hevosvoiman V8-moottoreiden myötä vanha Mercury/Yamaha-dominanssi on väistymässä.

Venenäyttelyn yhtenä aiheena oli kestävä veneily. Lähinnä luksusveneiden valmistajat kertoivat näkemyksiään veneilyn tulevaisuudesta ja veneilyn mukanaan tuomien ympäristöongelmien taklaamisesta. Polttoaine, materiaalien hiilijalanjälki ja veneilyn vaikutukset meriympäristöön herättivät runsaasti kommentteja. Kauniiden ajatusten keskellä sentään yksi valmistaja rohkeni tokaista, että bisnestähän tässä ollaan tekemässä ja siksi veneteollisuuden on löydettävä tarina, joka ylittää veneilyn haitalliset vaikutukset.

Veneilyn ympäristökysymysten keskiössä eivät kuitenkaan ole uudet veneet ja niiden ympäristöä säästävät ratkaisut. Uusia veneitä luovutetaan ostajille maailmassa erään arvion mukaan vuosittain noin 70 000. Kyse on noin 35 miljoonasta olemassa olevasta veneestä, joista aktiivisessa käytössä arvioidaan olevan noin 20 miljoonaa.

”Järkevän hintainen vene” on yhä useammassa venenäyttelyssä harvinainen. Niin Genovassakin. Takavuosina näyttely oli täynnä edullisia jokaisen kukkarolle sopivia veneitä, nyt niitä pitää etsiä. Helsingissä sentään vielä löytyy kohtuuhintaisiakin veneitä.

Temo 450 on markkinoiden kevein sähköperämoottori. Se soveltuu teleskooppivartensa ansiosta monen kokoisiin pikkuveneisiin. Propulsioteho on 200 W.

Temo 450

Pituus: 1,30–1,70 m

Paino: 5 kg

Hinta: 1 490 €

Lisätiedot: Temo

Joustin on joustin, mutta senkin voi ajatella uusiksi. 3Damperin runko on terästä ja joustava osa 3D-tulostettua muovia. Joustinosa on vaihdettavissa.

3Damper

Soveltuvuus: 2–3 t.

Materiaali: teräs/muovi

Hinta: alk. 210 €

Lisätiedot: Capmec Marine

Helpotusta veneilyyn

Helppous on noussut selkeästi yhdeksi veneilyn vahvaksi trendiksi. Italialaisvalmistajien myötä ovat yleistyneet keulaan, luukun taakse kätketty ankkuri sekä tasoiksi taittuvat laidat. Niitä näkee jo suomalaisveneissäkin.

Yksi uusimpia ilmiöitä ovat perämoottorien ympäri ulottuva uimataso, joka nousee ja laskee palvellen sekä kulkutienä että vedenalaisena tasona. Ne voivat olla monitasoisiakin. Pienemmissä veneissä ne toimivat sähköllä, suuremmissa hydraulisesti. Ilmiö on yleistynyt nopeasti.

Vastaava, veneeseen ja veneestä kulkua helpottava laite on lankonki, mutta sen asentaminen ei sovellu läheskään kaikkiin veneisiin. Niinpä kiinteän lankonkin sijaan on kehitetty ilmatäytteiset kulkutiet, jotka satamaan tultaessa täytetään pienellä sähköpumpulla ja nostetaan paikalleen. Kaidetta niissä ei yleensä ole, mutta joihinkin on tarjolla naru, joka ajaa kaiteen virkaa. Etuja kiinteään lankonkiin verrattuna on helppo löytää ja yksi niistä on kohtuullinen hinta. Lankonki on päällystetty molemmin puolin liukuestepinnalla, se toimii myös kellukkeena vesileikeissä.

T-Wave lankonki

Koko: 60 x 200 cm

Kantavuus: 150 kg

Hinta: n. 300 €

Lisätiedot: Trem

Myrkytöntä korroosiosuojaa

Näyttelyn kestävän kehityksen teemaan liittyy italialaisen Tecnocorr-yhtiön kehittämä katodinen korroosiosuojaus E-Anode. Viime aikoina on alettu yhä enemmän puhua moottorien sinkkien vaikutuksesta ennen kaikkea satamaeliöstöön. Tutkimusten mukaan vaikutus on merkittävä. Katodinen suojaus ei edellytä sinkki- tai magnesiumanodeja, vaan korroosio estetään muuntamalla moottorin sähkökemiallinen potentiaali negatiiviseksi.

Tavallisesti perämoottorissa on 2–6 anodia, jotka tulee vuosittain uusia. E-Anode toimii jopa 10 vuotta ilman huoltoa. Tavanomainen huoltoväli on kolme vuotta. Mallistoon kuuluu viisi erilaista E-Anodea pikkukoneista monimoottorijärjestelmiin.

E-Anode-järjestelmään kuuluu virtayksikkö, jonka aurinkokenno huolehtii riittävästä virrantuotosta, samalla vara-akku pitää huolen, että virtaa on myös pimeällä. Järjestelmä tauotta monitoroi suojaustasoa DDP-sensorien avulla.

Veneilijä puolestaan pysyy ajan tasalla suojauksesta ensinnäkin led-valojen avulla ja toiseksi järjestelmän keräämän datan kautta.

E-Anode Compact on sarjan pienin ja soveltuu alle 150 hv:n perämoottoreille.

E-Anode Compact

Koko: 90 x 110 mm.

Materiaali: Muovi

Hinta: ei tiedossa

Lisätiedot: Tecnocorr

 

Toimittajalta: Jotain jäi puuttumaan

Genovan näyttely ei tarjonnut täydellistä katsausta Italian veneteollisuuteen, mutta monet maan taloudellisesti merkittävimmistä valmistajista olivat paikalla. Suomalaissilmiin outoa oli Nautorin eli Swanien puuttuminen, vaikka italialainen nykyään onkin.

Merkittävyyttä on kuitenkin monenlaista. Vielä enemmän huomiota kiinnitti edullisten veneiden vähäisyys, ja trendi näyttää leviävän eurooppalaisissa näyttelyissä. Järkevän hintaiset ja käytännölliset avoveneet retkeilyyn ja ennen kaikkea kalastukseen puuttuivat joitain yksittäisiä malleja lukuun ottamatta. Paitsi!

Italialaisten omat suosikit rib-veneet olivat esillä vahvasti. Muualla Euroopassa ribejä ei esiinny yhtä tiheässä ja siihen on syynsä. Kuten paikallisen venekerhon edustaja asiaa perusteli: ”Venepaikoista on pulaa, ribit ovat turvallisia ja ne kulkevat helposti trailerilla minne tahansa.”

Yleisemmin ihmetystä herätti vaihtoehtoisten energiamuotojen vähyys. Tuuli- ja fossiilienergialla liikkuvien veneiden rinnalle kaivattiin ennen kaikkea sähköveneitä. Niitä oli yhden käden sormilla laskettava joukko. Polttokenno- ja vetysovelluksia paikalla ei nähty lainkaan, vaikka muun muassa vetyä superjahtien energialähteenä vahvasti kehittänyt Sanlorenzo (Swanien nykyinen isäntä) oli paikalla hyvinkin näyttävästi.

Sähköveneiden kehittäjät vetänevät henkeä eurooppalaisen veneteollisuuden kärvistellessä kannattavuutensa kanssa. Ympäristötietoisuus on kuitenkin vahvasti teollisuuden agendalla. Kuten venesuunnittelija Dan Lenard asian ilmaisi, ”veneteollisuuden on joka päivä perusteltava olemassaolonsa yhä ympäristötietoisemmille asiakkaille”.

Ari Inkinen

 

Lue myös nämä

X